sobota, 28 stycznia 2012

Przyroda w Izraelu - dzień trzeci - Ogrody Baha'i

Gdy podjechaliśmy trochę dalej  od świątyni Stelle Maris naszym oczom ukazał się wspaniały widok na Hajfę oraz przepiękne Ogrody Baha'i na zboczach Góry Karmel. Stały się one największą atrakcją miasta. Ogrody zachwycają swoją symetrią, prostotą i wielkim uporządkowaniem. Zbudowane w formie dziewiętnastu tarasów, których centralnym punktem jest budynek ze złotą kopułą Mauzoleum Baba. Tarasy rozciągną się kilometr, w najszerszym miejscu mają ok 400 metrów, a w najwęższym 60 metrów, ich wysokość to 225 metrów.
Każdy taras składa się z trzech części, centralnej w formie ogrodu francuskiego, z rabatami kwiatowymi, przycinanymi drzewami i żywopłotami. Części bocznej już mniej formalnej obsadzonej mniej wymagającymi roślinami, odpornymi na suszę jak oleandry, sukulenty, oliwki, znajdują się tu również rośliny cebulowe i kwitnące drzewa. Trzecia cześć jest częścią naturalną, która dzięki swobodnie rosnącej roślinności zapewnia życie zwierzętom. Sprowadzono tu wiele pożytecznych ptaków i insektów, aby zapewnić naturalną selekcję szkodników, co pozwala w bardzo znaczącym zakresie zmniejszyć stosowanie chemii. W ogrodach połączono stare z nowym, stosuje się kompostowanie, naturalne nawozy oraz w pełni skomputeryzowany system nawadniania, z naciskiem na wielką oszczędność wody.
A tak po za tym jest tu zachwycająco. Stojąc u góry możemy podziwiać niebieskie niebo, widok na Morze Śródziemne i port w Hajfie, miasto i ogrody. Cóż może być piękniejszego dla osób kochających naturalne piękno. 

Zachwyciłam mnie roślina o drobnych liściach i ciekawych owocach, nie wiem co to jest. Pierwszy raz tą roślinkę widzę.


3 komentarze:

  1. Od razu cieplej się robi gdy się ogląda takie zdjęcia. Też nie wiem co to za roślina.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest tam cudownie. Owoców niestety nie znam :-(. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń